Schody i posadzki - Remo-Kamien

Idź do spisu treści

Menu główne:

Schody i posadzki

Naturalny kamień jest typowym materiałem budowlanym na południu Europy. Kamienne schody, posadzki i elewacje stanowią bardzo częsty widok na północnych, otoczonych górami wybrzeżach Morza Śródziemnego. Być może wzmożona aktywność turystyczna Polaków w ciągu kilkunastu ostatnich lat spowodowała, że coraz częściej naturalny kamień pojawia się w naszych domach, jako alternatywa dla rodzimego drewna i ceramiki budowlanej, wszędzie tam, gdzie wykonuje się z nich elementy wykończeniowe.

Jednym z najlepszych sposobów wykorzystania kamienia w domach są schody granitowe. Naturalny granit, precyzyjne obrobiony i zamontowany, jest jednym z najlepszych rozwiązań zarówno dla schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna, odporność na wodę i przemarzanie, twarda, trudna do zarysowania powierzchnia, to największe zalety schodów z granitu. Schody granitowe mogą być wykonane w całości z kamienia, ale też w połączeniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi: drewnem, stalą czy betonem, tworzącymi strukturę nośną. Możliwość obróbki kamienia na precyzyjnych maszynach oraz stosowanie nowoczesnych klejów gwarantuje pewne i niezawodne połączenie.

Coraz częściej układamy również podłogi z naturalnego kamienia. Kamienna posadzka doskonale sprawdza się w dużych łazienkach, hallu czy na tarasie. Warto pamiętać, że taka posadzka dużo lepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym niż drewniany parkiet. Bardzo często jest również układana przed kominkiem, powiększając go optycznie i zwiększając strefę odporną na ogień. Znakomicie wyglądają połączenia z parkietem, podkreślając naturalny charakter wnętrza.

Oferta wyspecjalizowanych firm zajmujących się dystrybucją kamienia pozwala na zastosowanie w domu różnych rodzajów naturalnego kamienia, stosownie do charakteru pomieszczenia, intensywności jego użytkowania czy oświetlenia. Coraz częściej układamy kamień nie tylko na podłogach kuchni, łazienek czy tarasów, ale również na ścianach, które dzięki temu nabierają zupełnie innego charakteru. Najpopularniejsze rodzaje kamienia to granit, marmur, trawertyn, onyks, łupek i piaskowiec. Do mniej wymagających zastosowań wykorzystywane są również konglomeraty. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że każdy z tych rodzajów kamienia może być dostępny w dziesiątkach wariantów i odmian, wybór okazuje się naprawdę niełatwy. Nierzadko jednak, dla uzyskania wymaganego przez klienta efektu, potrzebna odmiana kamienia jest specjalnie sprowadzana.